Dzisiaj jest: 23.4.2019, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Busko Zdrój uzdrowisko znane na całą Polskę

Data: 3 miesiące temu Czytane: 133
Redakcja poleca!

Busko Zdrój to klimatyczne i kameralne miasto uzdrowiskowe w południowej Polsce. Położone jest w odległości 50 km na południe od Kielc i 80 km na północny wschód od Krakowa. Miasto jest, co prawda dość niepozorne, ale znane było już w XII w. (jako Bużsk). Obecnie jako uzdrowisko w Busko Zdroju odwiedzane jest przez tysiące turystów z całej Polski.

Busko Zdrój uzdrowisko znane na całą Polskę

Busko Zdrój uzdrowisko z blisko 200-letnią tradycją.

Pierwszy dokument, w którym można przeczytać o zdrowotnych solankach występujących w Busku to przywilej Bolesława Wstydliwego z XIII w. Pierwsze badania nad wykorzystaniem wód do leczenia przeprowadził natomiast Jan Winterfeld w 1808 r. Po przejęciu Buska w dzierżawę  Feliks Rzewuski i wybudował pierwsze, i istniejące do dzisiaj sanatorium projektu Henryka Marconiego - jednego z najwybitniejszych architektów pierwszej połowy XIX wieku tworzących na ziemiach polskich. Uroczystość otwarcia uzdrowiska miała miejsce w 1836 r., obiekt stał się z czasem wizytówką Buska i logo miasta.
 

Sanatorium Uzdrowiskowe „Marconi” usytuowany jest pośrodku parku zdrojowego. Marconi zaprojektował je, na wzór rzymskich obiektów użyteczności publicznej. W jego centralnej części znajduje się sala koncertowa na 170 miejsc, w której do dzisiaj odbywają się festiwale muzyczne i koncerty, np. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Nieopodal budynku umiejscowiono również muszlę koncertową. 
 

Wzloty i upadki.

Chwilowa utrata praw miejskich w 1869 r. niekorzystnie wpłynęła na rozwój uzdrowiska, jednak gdy obiekt przejął w latach 80 XIX w. dr Aleksander Dobrzański, dla kurortu nastał czas rozkwitu, a Busko Zdrój stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych uzdrowisk w Polsce. W roku 1890 liczba wydawanych kąpieli przekroczyła 50 000 na sezon. Kolejny okres proseprity przypada na dwudziestolecie międzywojenne. intensywna rozbudowa uzdrowiska nastąpiła wówczas z inicjatywy dra Szymona Starkiewicza, który założył sanatorium dla dzieci „Górka”. W 1966 r. Busko zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najładniejsze polskie uzdrowisko.
 

To, co najpiękniejsze w Busku Zdroju.

Strefa uzdrowiskowa położona jest na terenie parku zdrojowego założonego w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza według projektu Henryka Marconiego. Bazę sanatoryjną stanowi kilkanaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Sanatoria są na bieżąco modernizowane i rozbudowywane, powstają również kolejne obiekty. Rocznie wykonywanych jest w nich w sumie półtora miliona zabiegów (z czego większość to kąpiele siarczkowe, jodkowo-bromkowe oraz borowinowe).
 

W Busku każdy znajdzie ofertę dla siebie. Niektóre z obiektów sanatoryjnych są w typie klasycznym inne nowoczesnym i dostosowanym do wymagań współczesnego klienta, np. hotel Bristol w Busku (mimo nowoczesnego wyglądu i wystroju zakwalifikowany również, jako sanatorium).
 

Uzdrowisko cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, m.in. z Krakowa i Warszawy. Sprawia to, że oferta noclegowa wciąż się poszerza i jest coraz ciekawsza, i coraz bardziej konkurencyjna.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.