Dzisiaj jest: 23.4.2019, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Noclegi w górach – uzdrowiskowa Wisła czy urokliwy Karpacz?

Data: 4 miesiące temu Czytane: 212
Redakcja poleca!

Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu zwolnić tempo. Wtedy wcale nie trzeba szukać daleko, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, pospacerować i dowiedzieć się czegoś ciekawego o danym rejonie. Z pewnością znajdziesz atrakcyjne dla siebie miejsce, a noclegi w górach zachwycą Cię swoją gościnnością. Jeśli szukasz idealnego miejsca na kilka dni oddechu, te dwa urokliwe miasteczka w górach są odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Noclegi w górach – uzdrowiskowa Wisła czy urokliwy Karpacz?

Apartamenty Karpacz – u stóp Królowej Sudetów

Karpacz jest położony malowniczo u podnóża góry Śnieżki, nad rzeką Łomnicą. Ta lokalizacja sprawia, że niesamowity widok będzie Ci towarzyszył niemal w każdym miejscu w mieście. Noclegi Karpacz będą dobrym wyborem, jeśli chcesz odpocząć w zaciszu natury.

Jeśli lubisz aktywne spędzanie czasu, koniecznie zaplanuj wejście na Śnieżkę. Ten szczyt graniczny liczy sobie 1 602 m n.p.n., a podejście jest niezwykle malownicze, niezależnie od pory roku. Warto jednak dostosować szlak do swoich możliwości i sprawności fizycznej. Najpopularniejsze to:

  • czarny – ​jest to najkrótsze, ale najbardziej strome podejście (czas wejścia: ok. 2,5 h, długość trasy: ok. 5,9 km)
  • czerwony - bardzo łagodny i spacerowy, a jednocześnie najbardziej malowniczy (czas wejścia: ok. 3 h, długość: ok. 6,7 km)
  • zielony i żółty– zaczynają się od czeskiej strony Śnieżki (czas wejścia: ok. 3,5 h, długość: ok. 6,2 km)
 

Dla wielbicieli górskich widoków, którzy nie przepadają za długim wędrówkami pieszymi funkcjonują również wyciągi na szczyt: kolejka gondolowa od strony czeskiej oraz wyciąg krzesełkowy Biały Jar startujący w Karpaczu.
 

Dodatkowo koniecznie sprawdź najbardziej nietypową z okolicznych atrakcji – Świątynię Wang – która została sprowadzona do Karpacza przez Fryderyka Wilhelma IV. Protestancka budowla w klasycznym nordyckim stylu ma ponad 800 lat i kryje wiele tajemnic. Warto tu wykupić wycieczkę z przewodnikiem, który opowie o przeplatających się w świątyni symbolach nordyckich i chrześcijańskich.
 

Noclegi w górach – wielkokulturowa Wisła

Wisła to miasteczko nazywane Perłą Beskidu. Jest malowniczo położone nad Jeziorem Czerniańskim. To tutaj swój początek ma królowa polskich rzek – Wisła. Wyjątkowe okoliczności przyrody sprawiły, że wokół miasteczka znajduje się ok. 150 km szlaków turystycznych i tras spacerowych, a nawet przystosowanych do uprawiania kolarstwa górskiego. Jeśli lubisz bardzo długie spacery na pewno odnajdziesz się w tym zielonym zakątku.
 

W mieście możesz spotkać górali śląskich wielu wyznań. Ta mieszanka sprawiła, że Wisła ma niezwykle barwną tradycję. Jeśli chcesz się o tym przekonać i poznać bliżej kulturę beskidzką odwiedź Muzeum Beskidzkie, mieszące się w karczmie z 1794 roku. Znajdziesz tam m.in. wyjątkowe stroje ludowe, archiwalne fotografie, czy zabytkowe przedmioty związane z tkactwem, obróbką drewna i uprawą roli – prawdziwa gratka dla wielbicieli etnografii.
 

Noclegi w górach, np. właśnie w Wiśle, to świetna baza wypadowa do okolicznych miejscowości. Jeśli jesteś pasjonatem architektury, to w oddalonym od Wisły o 10 kilometrów Ustroniu znajduje się osiedle Zawodzie – kompleks sanatoryjny. To jedno z najciekawszych miejsc na mapie architektonicznej Polski, o niezwykłej, ale trudnej historii. Siedemnaście budynków w kształcie charakterystycznych piramid zostało zaprojektowanych przez słynnych śląskich architektów – Aleksandra Frantę i Henryka Buszko. Część budynków poddano renowacji, niektóre są już trochę zapomniane, ale wciąż stanowią jeden z najciekawszych przykładów architektury modernistycznej.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.