Dzisiaj jest: 12.11.2018, imieniny: Konrada, Renaty, Witolda

Spedycja i transport a logistyka

Data: miesiąc temu Czytane: 91
Redakcja poleca!

Jedną z najważniejszych części logistyki jest spedycja i transport. Cały sektor usług tego rodzaju rozwija ale do prawdziwej rewolucji może dojść w przyszłości. Nowy międzykontynentalny port lotniczy - Centralny Port Komunikacyjny Solidarność ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy – przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z najważniejszych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź - w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego.

Spedycja i transport a logistyka

Jedną z najważniejszych części logistyki jest spedycja i transport. Cały sektor usług tego rodzaju rozwija ale do prawdziwej rewolucji może dojść w przyszłości. Nowy międzykontynentalny port lotniczy - Centralny Port Komunikacyjny Solidarność ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy – przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z najważniejszych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź - w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów. Oprócz tego, że CPK ma być jednym z najnowocześniejszych portów lotniczych na świecie i posiadać miasto które rozrośnie się w pobliżu, nie wyklucza się powstania terminala magnetycznej kolei próżniowej, któr może zrewolucjonizować ruch średniego i dalekiego zasięgu oraz stanowić konkurencję dla ruchu lotniczego między największymi aglomeracjami. Dziś brzmi futurystycznie, ale z drugiej strony pierwsze testy Hyperloop sprawdzające działanie tej nowej technologii zostały przeprowadzone, a Chiny ogłosiły właśnie badania nad jej wdrożeniem do ruchu komercyjnego. Hyperloop czyli odizolowana od warunków zewnętrznych linia kolejowa na której pociągi osiągają prędkość dwukrotnie przewyższającą standardową prędkość przelotową samolotu dzięki obniżeniu ciśnienia atmosferycznego wewnątrz specjalnego tunelu, nie osiągnęła jeszcze sukcesu komercyjnego. Jednak opracowanie technologii a wdrożenie jej wraz z modelem biznesowym to dwa różne procesy. Według organów władzy odpowiedzialnych za budowę nowego portu lotniczego, niewykluczone, że to właśnie tam zrealizowany zostanie właśnie ten drugi proces. Pierwszy wykorzystany w ruchu transportowym Hyperloop może w krótkim czasie zrewolucjonizować rynek spedycji i transportu oraz ruchu pasażerskiego. Proszę sobie wyobrazić infrastrukturę transportową która nie wymaga budowy olbrzymich terminali, systemów kontroli ruchu w przestrzeni, nie powodujących zanieczyszczenia powietrza oraz osiągającą prędkość dwukrotnie większą od standardowego samolotu. Upowszechnienie takiego rozwiązania pozwoliłoby zmniejszyć koszt jego budowy oraz koszt jego obsługi. Z uwagi na ten ostatni czynnik, spedycja i transport drogą lotniczą nigdy nie mogły konkurować z ruchem drogowym i koleją.
 

Budowa nowych węzłów komunikacyjnych, zmiana sposobu w jaki myślimy o integracji różnych metod transportu może zupełnie odmienić rynek usług pasażerskich, spedycji i transportu. Niejednokrotnie okazywało się, że nie sama technologia lecz jej powszechność oraz ekonomiczne warunki jej funkcjonowania zmieniają rzeczywistość. Może tego właśnie świadkami będziemy we własnym kraju.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane