Dzisiaj jest: 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Odkryj urok warszawskiej Pragi

Data: 6 miesięcy temu Czytane: 354
Redakcja poleca!

Praga Północ to miejsce, w którym możesz poczuć klimat starej Warszawy. To właśnie tutaj zachowały się przedwojenne kamienice, którym udało się przetrwać bombardowania i walki w okresie powstania. Zobacz, w które zakątki Pragi Północ warto się udać, by zobaczyć niezwykłe zabytki i odwiedzić klimatyczne miejsca.

Odkryj urok warszawskiej Pragi

Praga Północ obecnie przeżywa swój renesans – to tutaj kwitnie życie kulturalne, rozwijają się zakłady rzemieślnicze oferujące produkty najwyższej jakości, a także otwierają się coraz to oryginalniejsze lokale, w których przyjemnie jest posiedzieć trochę dłużej. Wybierz się w niezwykłą wędrówkę ulicami Pragi i sprawdź, co ma ona do zaoferowania podróżnym.
 

Praga Północ – kamienice pełne historii

Oryginalna architektura to pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę po przybyciu na Pragę Północ. W zabudowie dzielnicy dominują kamienice z czerwonej cegły lub socrealistyczne budynki z granitowo-piaskowcowymi okładzinami. Zbudowane w okresie międzywojennym lub w latach 50. tworzą specyficzną atmosferę dzielnicy, tak uwielbianą przez warszawiaków i turystów.

W poszukiwaniu najciekawszych kamienic Pragi warto przespacerować się ulicą Brzeską, Okrzei, Kawęczyńską, Inżynierską i Szwedzką. Na uwagę zasługują w szczególności takie zabytki, jak:

  • budynek dawnej ambasady ZSRR (ul. Wileńska 13),
  • kamienica Szeina i Tychońskiego (róg Ząbkowskiej i Targowej),
  • dom pod Sowami, nazywany diamentem Starej Pragi (ul. Okrzei 26),
  • secesyjna kamienica z wyjątkowymi, krętymi schodami (ul. Kłopotowskiego 38).

Przy ulicy Ząbkowskiej znajduje się wiele efektownych kamienic. Jednak szczególną uwagę warto zwrócić na budynek przy rogu ul. Ząbkowskiej i Brzeskiej. Mieści się tam kamienica Róży Kwiatkowskiej, wyróżniająca się rzadko spotykanym rozwiązaniem architektonicznym – galeryjką z balustradą. Kamienica licząca ponad półtora wieku została odrestaurowana w 2000 r., a w 2010 r. trafiła do rejestru zabytków.
 

Praskie murale – artystyczna strona warszawskiej Pragi 

Praga słynie również ze swoich wyjątkowych murali. Wśród nich znajdują się pamiętające jeszcze czasy PRL-u murale reklamowe, promujące daną instytucję czy przedsiębiorstwo. Na budynku przy ul. Targowej 15 znajduje się mural „Jubiler – zegarki, zegary, budziki”. Kolorowa reklama powstała około 1973 roku, a użyta w niej charakterystyczna czcionka do dziś obecna jest w przestrzeni miasta np. w neonach.

Po sąsiedzku znajduje się reklama zakładów Foton. Mural powstał około 1972 roku i reklamował błony fotograficzne Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego „Foton”. Znajdujący się na reklamie napis „błony fotograficzne” jest napisany w trzech językach.

Kolejnym muralem z okresu PRL-u jest słynny „Muchozol”, umieszczony się na ścianach kamienicy przy ulicy Targowej 22 na Starej Pradze. Mural powstał najprawdopodobniej w latach 70. i reklamował środki chemiczne Molozol, Muchozol i Sanitozol. Reklama zajmuje dwie ściany kamienicy, wschodnią i północną, i wyróżnia się monumentalnymi rozmiarami i minimalistyczną kompozycją.

Obecnie na Pradze znajduje się ponad 50 murali powstałych głównie w ciągu ostatnich lat. Najsłynniejsze z nich to m.in.:

  • „Wielka Gęś” (ul. Brzeska 14 a),
  • „Plac zabaw” (ul. Stalowa 41),
  • „Aleja Świętych Patronów” (ul. Strzelecka 28),
  • „Warszawa Wschodnia” (ul. Strzelecka 26).

W Warszawie co jakiś czas organizowane są spacery z przewodnikiem trasą praskich murali. To dobra propozycja na spędzenie popołudnia w trakcie kolejnej wizyty w stolicy. Na Pragę z łatwością dostaniesz się z najlepszych hoteli w Warszawie.
 

Zagłębie rzemieślnicze na Pradze Północ

Przez pewien czas na ul. Wileńskiej można było się natknąć głównie na małe sklepiki albo pustostany. Teraz powstaje tam zagłębie sklepów vintage i retro. Starannie wyselekcjonowane przedmioty kuszą ponadczasowym designem. Klientami sklepów są przeważnie młodzi ludzie zainteresowani wzornictwem PRL-owskich artystów. 
 

Antykwariaty oraz sklepy retro i vintage dodają niesamowitego uroku i ożywiają okolicę. Rewitalizację przeszły również szyldy zakładów rzemieślniczych. Na ulicy Ząbkowskiej, Stalowej, Wileńskiej oraz 11 Listopada odmieniono witryny zakładu renowacji mebli, ślusarza, optyka, fryzjera oraz zegarmistrza.
 

Szyldy stworzono z dbałością o szczegóły, w oparciu o historię liternictwa, np. szyld fryzjera na ul. Ząbkowskiej 11 inspirowany był popularną niegdyś wśród warszawskich szyldziarzy estetyką dzikiego zachodu. Szyld zegarmistrza pod tym samym adresem powstał na podstawie czcionki Bona autorstwa Andrzeja Heidricha, autora projektu polskich banknotów. Nad sklepem z futrami znajduje się z kolei trzykrotny napis „Futra Futra Futra”, wzorowany na napisie, który niegdyś mieścił się na witrynie sklepu.
 

Praga w oku kamery filmowej

Na zakończenie – ciekawostka kinematograficzna. Ulica Mała, usytuowana pomiędzy ulicą Inżynierską a Konopacką, to ulubiony zakątek filmowców. Ceglane kamienice z XIX i początku XX wieku tworzą niezwykłą scenerię do filmów, których akcja toczy się w czasach przedwojennych lub wojennych. Na ulicy Miłej kręcono min. odcinki serialu „Kolumbowie”, filmy „Café pod Minogą”, „Korczak”, „Dziewczęta z Nowolipek” oraz słynnego „Pianistę”.
 

Skorzystaj z oferty sieci hoteli AccorHotels, zarezerwuj komfortowy nocleg i wyrusz na odkrywanie warszawskiej Pragi!

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane